Sala doświadczania świata

Sala Doświadczania Świata nawiązuje do prenatalnego środowiska życia człowieka i służy prowadzeniu terapii polisensorycznej. Głównym celem terapii jest doświadczanie świata zmysłami wzroku, dotyku, słuchu i węchu oraz odprężenie, relaks i wyciszenie.

ŁÓŻKO WODNE

Łóżko wodne jest podstawowym  elementem wyposażenia sali doświadczania świata, stymulującym równowagę oraz odczuwanie własnego ciała. Dodatkowe bodźce można uzyskać  uruchamiając urządzenia dźwiękowe w podstawie łóżka.  Spełnia funkcję wyciszającą, uspokajającą, relaksacyjną.

ZESTAW ŚWIETLNO - DŹWIĘKOWY

Zestaw ten składa się z chodnika świetlnego i tablicy grającej. Chodzenie po kolorowych, kwadratowych polach powoduje ich podświetlenie oraz  dźwięk z głośników na tablicy. Pozwala to wpływać na zmysły wzroku, słuchu i dotyku.

DOMEK LUSTRZANY

Jest  wyposażony w kolumne wodną, wiązki światłowodów oraz podświetlenie lampą UV i daje efekt nieskończonej przestrzeni.

KURTYNA ŚWIATŁOWODÓW

Kurtyna światłowodowa tworzy ciekawą przestrzeń, mieni się i mruga jednocześnie oddziela i integruje. Światłowody to przeźroczyste giętkie włókna świecące punktowo na całej długości oraz  źródło światła zmieniających się kolorów.

KOLUMNA WODNA

Bulgocąca kolumna wodna koncentruje wzrok poprzez swoje działanie dostarcza wielu nowych bodźców wzrokowych, słuchowych, pobudza wyobraźnię, koncentruje wzrok, działając jak rezonans dostarcza nowych bodźców dotykowych.

KULA OBROTOWA

Wykorzystywana jest do rozwijania percepcji wzrokowej . Kula  oświetlona strumieniem światła obracając się pod sufitem daje  poczucie ogromnej przestrzeni.

Obracanie się kuli wywołuje setki punkcików świetlnych, które  przesuwając się powoli po ścianach  stale zmieniają kolor.

SOLAR

To urządzenie  do wyświetlania obrazów  na ścianach i poszczególnych elementach sali. W zależności od rodzaju założonej tarczy do projektora  powodują koncentrację wzroku, spostrzegawczość, pobudzają pamięć wzrokową. Gra świateł na scianie czy suficie daje poczucie odprężenia,  rozbudza ciekawość i co za tym idzie, pobudza do działania.