Terapia Pedagogiczna

• Terapia pedagogiczna

Terapia pedagogiczna to specjalistyczne działania mające na celu niesienie pomocy dzieciom ujawniającym różnego rodzaju nieprawidłowości rozwoju i zachowania. Ukierunkowana jest ona na korygowanie i kompensowanie zaburzeń psychoruchowego rozwoju dziecka jako jednej z przyczyn niepowodzeń szkolnych.

Proces wychowania i proces terapeutyczny są ściśle ze sobą powiązane, pozwalają rozwijać i utrwalać w każdym dziecku zalążek uzdolnień, które posiada, by poprzez współdziałanie z innymi, uczyło się kochać świat oraz działać w nim dla dobra człowieka i świata.

W procesie edukacyjno-terapeutycznym i opiekuńczo-wychowawczym naszego przedszkola stosowane są zróżnicowane formy i metody pracy, dostosowane do indywidualnych potrzeb i możliwości psychoruchowych wychowanków z niepełnosprawnością intelektualną.

Do metod opartych głównie o kontakt z ciałem można zaliczyć między innymi:

• Zabawy paluszkowe
    • Baraszkowanie
    • Metodę Ruchu Rozwijającego
    • Programy Aktywności: świadomość ciała, kontakt i komunikacja
  • Podczas zajęć dzieci cały czas są aktywne – nie tylko się uczą, ale także bawią językiem. Daje to naszym maluchom większą satysfakcję z nauki oraz stanowi ogromną do niej motywację.

• Specjaliści Terapii Pedagogicznej

• mgr Bożena Kończak
      Pedagog specjalny
      • Filologia polska